Jak ve skutečnosti funguje půst a proč by nyní mohl být ideální čas jej vyzkoušet na hubnutí?

Možná právě teď je ten pravý čas vyzkoušet jeden z nejžhavějších trendů v oblasti hubnutí a wellness. 

Pokud trávíte hodně času doma, můžete si vytvořit solidní rozvrh na týden, vytvořit si nové návyky a přinést určitou rovnováhu do svého života, dělání změn by tak mělo být snazší, než si možná myslíte.

Vyzkoušejte přerušovaný půst a dostaňte svoji váhu pod kontrolu.

Dobře, tak popořádku. Co je vlastně přerušovaný půst?

Přerušovaný půst je způsob, jak jíst. Na rozdíl od běžných stravovacích návyků se nezaměřuje na to, CO jíst, ale na to, KDY jíst.

Lidé tento způsob stravování podstupují kvůli lepšímu zdraví, pro snížení hmotnosti a také k prodloužení dlouhověkosti.

Myšlenka intermitentního půstu však není nová. Některé kultury ji praktijí například z náboženských důvodů, jiné kvůli svému životnímu stylu. Půst byl také praktikován v nemocnicích – vše ve jménu života a prevence. Konec konců půst je něco, na co jsou různé organismy dobře přizpůsobeny.

V roce 2014 provedli Mark P. Mattson PhD a Valter D. Longo z Lékařské fakulty Johns Hopkins University rozsáhlý výzkum půstu a byli ohromeni:

„Půst má potenciál zpomalit stárnutí a pomáhá předcházet a léčit nemoci a zároveň minimalizovat vedlejší účinky způsobené chronickými dietními zásahy.”

Co je cirkadiánní rytmus a proč bychom ho měli sledovat?

Člověk je denní tvor. Některé jeho tělesné funkce jsou úzce spojeny se slunečním cyklem.

 • Když slunce vychází, melatonin (náš hormon spánku) začíná klesat a serotonin a stresové hormony začnou stoupat. Náš metabolismus začíná lépe fungovat, krevní tlak začíná stoupat a během hlavní části dne se zvyšuje bdělost.
 • Ve večerních hodinách se trávicí šťávy a pohyby střev zpomalí, melatonin začne stoupat a my začneme být přirozeně ospalí.
 • Během noci bude naše tělo odpočívat, regenerují se hlavní orgány a játra provádí denní úklid. Za předpokladu, že nejíme příliš pozdě v noci.

Jíst v rozporu s cirkadiánním rytmem může zvýšit riziko kardiovaskulárních onemocnění, cukrovky a nadváhy.

Když se náš metabolismus zpomalí, nejsme schopni z jídla vytěžit maximum, jak je tomu během dne. Inzulín bude méně účinný při snižování hladiny cukru v krvi, žaludku bude trávení trvat déle, napůl natrávené jídlo bude v našem střevě setrvávat déle a nežádoucí tvorba tukových zásob bude v takovém stavu posílena.

Přestaňte jíst dostatečně před spaním – brzy večer – je to důležité, pokud nám má záležet na inzulínové rezistenci, zdravé tělesné hmotnosti a kvalitním spánku.

Dobře, takže co se děje během půstu?

Vše záleží na tom, jaká je vaše tělesná kompozice a jak dlouho držíte půst. Ale obecně řečeno, první známky půstu se projeví po 12–14 hodinách bez stravy.

Pokud byste se postili 16 hodin, změny by byly mírné, ale pozitivní:

 • V játrech je již uloženo méně glukózy a všechny živiny z krevního řečiště jsou nyní absorbovány na místech, kde jsou potřeba.
 • Hladiny inzulínu klesly a střeva pracují na posledním jídle v klidu.
 • Hladina stresové hormonu je nízká, můžete se také cítit lehce bez energii.
 • Vaše mysl by měla být jasná a soustředěná.

Půst na delší dobu by měl silnější účinek.

 • Kvůli nedostatku glukózy by vaše tělo pomalu přecházelo do stavu ketózy.
 • Poté by jeho hlavním zdrojem energie byl vlastní tělesný tuk.
 • Buňky by se staly odolnější vůči stresu, zvýšené využití tělesného tuku a detoxikace (autofagie) v plném režimu.

Pokud byste se však postili celé dny, věci by se staly mnohem intenzivnějšími. Nicméně, po několika dnech neklidu, hladu a únavy byste se však začali cítit živí, energičtí a neobvykle štíhlí.

 • Měli byste zvýšení výdej moči a nevypadali byste tak otekle.
 • Vzhledem k neustálým návštěvám toalety budete potřebovat více vody.
 • Ketóza by byla v plném režimu.

Pro obecné blaho, nedoporučujeme držet půst více než několik dní. V každém případě vám doporučujeme, abyste si promluvili se svým lékařem o půstu, pokud ho chcete držet delší dobu.

Jsou tyto účinky vědecky potvrzené?

Intermitentní půst je u zvířat a lidí poměrně dobře zkoumanou praxí.

Zatímco studie na jednoduchých organismech a myších ukázaly, že přerušovaný půst může ve skutečnosti prodloužit život, „u lidí pomáhá eliminovat obezitu, hypertenzi, astma a revmatoidní artritidu,” napsali Mark P. Mattson PhD a Valter D. Longo.

Studie na myších ukázala, že hladiny adiponektinu, lidského kožního hormonu, se v reakci na půst dramaticky zvyšují. Když se hladiny glukózy v játrech sníží, inzulínová rezistence klesá a zefektivňuje metabolismus, snižuje se tvorba tukových zásob a spalování tuků je optimální.

Jak tedy můžete začít?

 • Zamyslete se nad tím, co by pro vás bylo jednodušší: přeskočit snídani nebo si pochutnat na dřívější večeři a vyhnout se pozdějšímu občerstvení.
 • Když víte, kterou část dne chcete vynechat, začněte postupně každý den o hodinu později dokud dané jídlo zcela nevynecháte.
 • Pokud vynecháte snídani, řekněme že jíte pouze mezi 12:00 a 20:00, začněte jíst snídaní postupně později a později, až do poledne.

Udělejte si čas na nový rituál a pijte hodně vody, dokud nezačnete jíst.

Potřebujete pomoci s nočními útoky hladu?

Náš noční spalovač tuků také pomáhá potlačit noční chutě a brání přeměně kalorií na tuk. Zrychlete svůj metabolismus a udržujte svoje játra ve formě.

Produkty pro vás